Jak se stát výživovým poradcem?

První otázka, která by vás měla napadnot je, jaké by měl mít člověk předpoklady pro to stát se výživovým poradcem?

 • Měl by mít zájem o zdravý životní styl a to velmi komplexně. Od oblasti osobního stavování, znalostí o zdravém jídle a o potravinách a živinách, celkově by měl mít zájem o fungování lidské psychiky, zájem o sport a aktivní život. Také zájem o zdravé vaření by měla být podmínkou.
 • Mít chuť pracovat s lidmi a snažit se jim pomáhat, naslouchat, ale mít i verbální schopnosti.
 • Umět komunikovat s klientem, vcítit se do něho, vysvětlit a motivovat ho.
 • Sám by měl být vizitkou zdravého životního stylu, protože vlastní motivace je ta nejsilnější.
 • Chuť učit se nové věci a mít pozitivní přístup.
 • Měl by umět mluvit dobře anglicky, protože tak se může vzdělávat i ze zahraničních materiálů.

V současné době naleznete velké množství kurzů, je dobré si je zkusit zmapovat. Podívat se, co se na dnešním trhu vzdělání nabízí a také prozkoumat rozsah osnov jednotlivých kurzů, kvalitu referencí, délku kurzu a požadavky pro splnění.

Pokud je váš zájem skutečně vysoký, doporučil bych zvolit takový typ kurzu, který je verifikovaný, tedy akreditovaný, abyste mohli výživové poradenství vykonávat profesionálně např. na živnostenský list.

Podstatné je, aby jste si odpověděli na otázku, jaká konkrétní oblast výživy vás zajímá především, existují totiž kurzy zaměřené výlučně na sportovní výživu, nebo kurzy zaměřené na dietetiku a redukci váhy, obecné kurzy či kurzy zaměřené na výživu dětí nebo na výživu při specifických zdravotních obtížích.

Jestli máte zájem o dlouhodobé vysokoškolské vzdělání, existjí obory – Dietologie, Nutriční terapeut či Dietní sestra.

Kde ale získá výživový poradce praxi? A jak doložit svoji odbornost?

Po absolvování kurzu se stáváte jedním z mnoha akreditovaných výživových poradců. Nicméně doložení odbornosti je bez obav, pokud máte certifikát, kterým můžete vše prokázat, že jste nabyli vzdělání v oboru výživy. Papír vás odborníkem ještě neudělá. Je to na vás, jde především o to, jakou budete mít vnitřní motivaci, zájem o zdraví a chuť jednat s lidmi.

Zejména v začátcích je ideální spolupracovat s nějakým výživovým centrem, které má dloholetou praxi a zkušenosti. Můžete se v takovém centru nechat i doškolit, co se týče praktického fungování poradny.

Jak obyčejný člověk pozná správného specialistu, dietologa, poradce?

Nezáleží na tom, jestli hledáte specialistu pod označením nutriční nebo výživový, life či wellness kouč, dietolog, redukční programy nebo kurzy hubnutí, můžete se trefit, ale i pořádně spálit. Jak si teda vybrat toho správného odborníka v oblasti výživy?

Na začátku se informujte, jestli má poradce vůbec praxi, vyžádejte si jeho zkušenosti od klientů (ideálně by je měl mít vyfocené a nebo napsané), zeptejte se jak se sám k výživě dostal, jak se stravuje.

Hlavně si dejte pozor na tyto body:

„Dokážeme zázraky“

Příliš velké sliby zavánějí velkým podvodem. Pokud bude první, co se na schůžce s poradcem dozvíte to, že vám doloží tisícovky úspěšných klientů, kteří se smějí někde u vil na Floridě, vězměte hned nohy na ramena a utečte. Pokud vám poradce hned nabízí úbytek váhy 10 kilo za měsíc, také nejste na správné adrese. Správné a hlavně trvalé hubnutí je pomal, přibližně půl a jeden kilogram za týden.

První pohled

Kvalitní nutriční poradce vás při první konzultaci prohlédne a analyzuje, jinak by vaše hubnutí bylo ušito narychlo. Základem pro hubnutí při dohledu výživového poradce a nastavení jídelníčku je důkladná anamnéza, která zahrnuje zdravotní stav, předchozí pokusy o hubnutí, stravování a vaše návyky, krizové stavy, pohybová aktivita, motivace klienta a ještě mnoho dalšího. Pokud vás poradce na první schůzce neproklepne a odcházíte s draze zaplaceným jídelníčkem, tak si buďte jisti, že jste právě zaplatili za kopii jídelníčku, kterou podávají všem klientům.

Vážení a měření

Jestli chcete sledovat změny a stanovit si cíl, který by byl reálný, tak musíte znát počáteční stav. Častou součástí konzultace bývá i vážení, měření tělesného tuku, měření obvodu pasu, břicha, boků, případně i obvod hrudníku, stehen a rukou. Mělo by vám být nanejvýše podezřelé, pokud vám nutriční poradce nabízí veškeré služby bez prvotního měření a setkání.

Jen dealer s produkty?

Poradci, kteří tvrdí, že se bez jejich potravinových doplňků určitě neobejdete a nesnaží se vám najít další cestu, tak to jsou pouze dealeři produktů, prahnoucí po penězích. Praví odborníci na výživu pracují s klientem ve všech souvislostech, potravinové doplňky při hubnutí využívají, ale pouze jako vhodné podpoření zdravého jídelníčku, protože celý proces hubnutí usnadňují a doplňují.

Tajnosti

Již při telefonickém či e-mailovém kontaktu by vám měl poradce sdělit, jaké služby nabízí a co můžete na konzultacích očekávat. Pokud vám tyto základní informace nesdělí a navíc ještě vyžaduje nějaká data, případně zaplacení, se slibem zaslání dokonale přesného jídelníčku vytvořeného jen pro vás, tak může jít o podvod. Nebojte se zeptat, kde poradce získal vzdělání. Víkendové kurzy jsou dobré, ale je to málo. Nejlepší je, pokud se poradce orientuje i v jiných souvislostech, jako je fitness, zdravotnictví, psychologie a osobní rozvoj.

Reálné cíle

Jestliže po první konzultaci plánujete s poradce jím navrhované změny, mělo by se jednat o takové aktivity, které odpovídají vašemu životnímu stylu a nejsou jen bezvýznamnými nereálnými doporučeními, které v praxi nejste schopni splnit.

 

Jak se stát výživovým poradcem?
4.8 (95.56%) 9 hodnocení

   GDPR: Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC. Po odeslání komentáře zpracováváme tyto údaje - jméno, e-mail a IP adresu. E-mail používáme pro odeslání informační zprávy, že vám někdo odpověděl na dotaz. Pro jiné účely jej nevyužíváme. IP adresu sledujeme z důvodu ochrany před spamem. Pokud budete chtít údaje odstranit, tak nás kontaktujte na info@lillian.cz

  Komentáře / diskuse / hodnocení