Využití levandule

Levandule rostoucí na záhonech našich zahrad krásně voní a lahodí i našim zrakům, důležité využití má ale i v léčitelství.

U levandule sbíráme hlavně květ, ideálně hned po oschnutí rosy. Sbírat ale můžeme i kvetoucí nať, sušit pak musíme za pokojové teploty, jinak nám z celé bylinky skoro nic nezbyde.

Levandule se často používá jako sedativum, skvěle se tím pádem doplňuje s meduňkou, třezalkou nebo kozlíkem. Vhodná ale není do našich ložnic, její vonné silice totiž nemusí člověku při spánku a těsně před ním dělat dobře, v tomto ohledu zkuste spíše jalovec nebo eukalyptovou silici.

Využití najde levandule i v koupelně, zápar ze dvou hrstí nati použijeme na tři až pět litrů vody. Během takové vonné koupele se nám pročistí kožní póry, vyplaví kožní metabolity a kvůli té nádherné vůni zbavíme kůži i mikrobů. Kromě toho výtažky z levandule pomáhají mírně zpevňovat uvadající pokožku.

Levandule dovede ulevit od psychosomatických obtíží, taková koupel je doslova lékem na přetažené nervy.

Zajímáte-li se o pěstování levandule, přečtěte si článek tady.

Odvar z levandule je vhodný jako kloktadlo či ústní voda, ideální je pak namíchat ji k tomuto účelu s heřmánkem. V případě, že k této směsi přidáme ještě třetího do party – šalvěj – nemá parodontóza šanci. Levandule se vyplatí i jako inhalátor, pročistíme si tím průdušky a pomůžeme si od angíny, rýmy nebo zánětu nosohltanu.

Levandule jako lék na duši

Levanduli využijeme i při psychických problémech. Čaj z levandule má opravdu relaxační účinky. Vhodná je tato bylinka zejména při depresích, stresových situacích a nervovém vyčerpání z přepracovanosti, pomůže nám i od bolestí hlavy nebo nespavosti, které s těmito problémy úzce souvisí. Dříve se levandule v lidovém léčitelství používala i jako léčivo proti astmatu nebo chřipce. Levandulové kvítí mělo prý své využití i při léčbě zápachu z úst. Krátce se totiž žvýkaly celé květy, které měly přinést okolí postiženého jedince významnou úlevu.

Rozsáhlá levandulová pole nejsou k vidění jen ve Francii (v této oblasti levanduli používají dokonce i v kuchyni, zejména při přípravě rybího masa), tak se klidně můžete odhodlat pěstovat si ji doma na své vlastní zahrádce, postačí i prostornější balkon. Za časů antiky se levandule používala jako ochrana před hmyzem, do prádelníku pro provonění oblečení nebo pro osvěžení vzduchu. Přidávala se do mýdel nebo vonných olejů.

Využití levandule
4 (80%) 1 hodnocení

      Přidat komentář

      Lillian.cz
      Logo