Tokio

V možnostech Tokia je úplně všechno, na co si jen vzpomenete. Od dlouhodobé historie, přes kulturu, umění, módu, jídlo, nákupy, až po relax nebo rozptýlení. Jedním z obrovských nákupních center je čtvrť GINZA. V nabídce zboží a služeb se řadí mezi největší asijské trhy. Poměrně nedaleko Ginzi se nachází Císařský palác s obrovskými vodními příkopy. Unikátní a za shlédnutí stojí také jižní zahrady Higashi Gyoen uprostřed samotného centra Tokia v sousedství Císařského paláce. Pokud byste zatoužili prohlédnout si záliv a pohled na architekturu Duhového města Odaiba, odvezte se výtahem nebo vyběhněte po schodech na věž Tokyo a potěšte se západem slunce nad zálivem.

Po celodenním výletu určitě padne vhod, navštívit čtvrť ROPPONGI nebo AKASAKA. Tyto čtvrtě takříkajíc nikdy nespí. I během dne, hýří rušným nočním životem každého druhu. Od čajových domů, relaxačních a masážních koutků až po gejši nebo diskotéky. Pro mladé, kteří mají rádi novodobou kulturu a současné stravovací návyky, doporučuji navštívit čtvrť SHIBUYA, nebo HARAJUKU. Harajuku je jen jedna zastávka metra od Shinjuku a rodí se v něm ta nejbláznivější inspirativní móda ulice celého světa. Západní část Shinjuku je obvod s bankovními úřady, a hustě osídlenými vysokými mrakodrapy. Východní část Shinjuku, s vybudovanými luxusními nákupními centry a barevným nočním životem dýchá atmosférou kontrastů oproti městskému parku Shinjuku Gyoen. Z hlediska historie se stará část Tokia s úzkými ulicemi a rázovitou architekturou nachází ve čtvrti Asakusa, která je lemována různými pouličními obchůdky po okrajích hlavní ulice vedoucí k Buddhistické svatyni. Přes řeku přejdete do čtvrti Ryogoku, ve které je slavný Národní stadion – Sumo. Pro odpočinek a relax je zde klidná čtvrť UENO, která je proslulá svými rozsáhlými parky s různými muzei a oddychovými místy na klidné trávení volného času. Rozhodnutí jen na vás, kam se ve volném čase v Tokiu podíváte.

tokyo

Jídlo

Japonská kuchyně se výrazně odlišuje od té evropské, na jakou jsme zvyklí. Japonci kladou důraz především na zdravá jídla v kombinaci s rýží a rybami různých druhů. V Tokiu tak máte jedinečnou možnost okusit chuť pravého Suši, šasi, nebo TEMPUR. Sushi jak ho známe, je v Japonsku hlavní specialitou. Je vytvořeno z vařené rýže, ochucené octem, cukrem a solí, upravené do rozmanitých tvarů. Různé tvary jsou obaleny do sušených řas, které navíc obalují kousek syrové ryby, korýše, nebo měkkýšů. Sašimi je duší japonské kuchyně. Je jídlem ze surové ryby, která je pokrájená na proužky a dozdobena různými barevnými variacemi zeleniny. Podává se jako předkrm k teplým jídlům. Tempura je chloubou japonských kuchařů, kteří zvláštním způsobem připravují kousky ryb, krevet a ústřic. Ty se namáčejí do těsta a praží se na horkém oleji takovým způsobem, aby nenasákli ani gram tuku. Všechny tři popsaná jídla jsou skutečné delikatesy a jedí se s omáčkou Tents, nebo pastou Wasabi. Je tradicí, aby se všechna jídla nabíraly hůlkami. Dokonce i polévku s nudlemi naběračkou, rodilí japonci zbožně srkají a nudle si přidržují hůlkami. Jako dezert si dávají Okasa neboli tzv. “Japonské sladkosti”, kde základ tvoří červené boby, rýže, rýžová mouka, nebo sladké brambůrky. Jako ovocný dezert můžete dostat na talíři nakrájené jablko, vkusně servírovaný pomeranč nebo ananas. V zásadě je u Japonců na prvním místě design a estetika v kombinaci s přírodou, což je důkladně vidět i na talíři.

sushi

Cestování a doprava

Pokud se dostanete do Tokia, možná vám přijde vhod pár rad a tipů jak využít potenciál jednoho z nejlidnatějších měst na světě. 12 milionů obyvatel soustředěných do velkého města na 100km2 dává ve své podstatě pocítit historii, současnost i budoucnost takříkajíc na každém kroku. Tokio má dva vzdušné přístupové koridory, které směřují na letiště Narita a Haneda Airport. Vnitrostátní linky směřují na Haneda Airport a mezinárodní lety z celého světa jsou směrovány na Narita Airport. Po příletu na Narita Airport, cestujte z letiště do města autobusem, nebo vlakem, protože mezinárodní letiště je vzdáleno cca 66km od centra Tokia a přepravovat se taxíkem není zrovna nejlevnější a nejrychlejší způsob jak se dostat na ubytování po 14hodinovém letu z Evropy. Běžně překvapí po příjezdu do Tokia rozsáhlá aglomerace se směsí architektury futuristického vzezření, historických památek a kultury oplývající přitažlivou atmosférou. Toto město navíc disponuje jedním s nejpropracovanějších a nejmodernějších systémů městské a příměstské dopravy na světě, což se zpočátku jeví pro jednotlivce mírně chaoticky. Opak je však pravdou a po pár dnech v Tokiu zjistíte, že je systém úžasně intuitivní.

tokio_doprava

Dopravu v Tokiu tvoří hustá síť vlaků, podchodů a autobusů, které má pod kontrolou asi dvanáct dopravních společností. Vlaky jsou vhodným prostředkem, jak se přepravovat v okolí metropole Tokia a metro je nejrychlejší způsob, jak se pohybovat v centrálních městských a příměstských částech. 13 hlavních linek metra spravují dvě společnosti. Tyto linky jsou označeny tarify a lístky pro jednotlivé linky jsou také jasně rozlišitelné. S celodenním lístkem Tokyo Free Kipp můžete cestovat linkami obou společností a vlaky v centru města. V Tokiu jsou všechny názvy naštěstí dvojjazyčné, tedy každý japonský název koresponduje s anglickým ekvivalentem a jejich barevnost a grafika zajistí výbornou čitelnost. Tímto způsobem se zvládnete poměrně snadno orientovat v dopravním i veřejném systému. Jak se říká: “Všechny cesty vedou do Říma” a v Tokiu to platí stejně. Malým Římem uprostřed Tokia je stanice Shinjuku, což je dopravní uzel, ze kterého se dostanete do všech částí Tokia. Druhou velmi významnou stanicí je Tokyo, odkud můžete na větší vzdálenosti a na své výlety po celém Japonsku využít právě japonské rychlovlaky, nazývané Shinkansen. Tímto způsobem máte celé město na dlani a časté dopravní zácpy můžete obcházet obloukem. Možná pro zajímavost: metro bývá přes pracovní týden zejména v ranních hodinách vysoce vytížené avšak bývá na minutu přesné. Zaručeně nezmeškáte casting, pracovní setkání a ani na výletě se nezdržíte, pro problémy s dopravou.

Tokio
Ohodnotit

      GDPR: Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC. Po odeslání komentáře zpracováváme tyto údaje - jméno, e-mail a IP adresu. E-mail používáme pro odeslání informační zprávy, že vám někdo odpověděl na dotaz. Pro jiné účely jej nevyužíváme. IP adresu sledujeme z důvodu ochrany před spamem. Pokud budete chtít údaje odstranit, tak nás kontaktujte na info@lillian.cz