Bylinka zvaná Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) dokáže přírodní cestou léčit játra. Opravdu, tohle není reklamní trik. Látka zvaná silymarin pomáhá obnovovat jaterní tkáň i v případě, že je nějak poškozená (steatóza, cirhóza, hepatitida).
Silymarin totiž ničí toxické látky v játrech a regeneruje jejich tkáň. Přitom je úspěšný i při velmi závažných poškozeních jater, používá se pro regeneraci i při cirhóze a při rakovině jater se výtažky z ostropestřece používají při chemoterapii.
Ostropestřec můžeme užívat prakticky za jakýchkoliv okolností, například čaj z něj nemá absolutně žádné vedlejší účinky. Snad jen je trochu problémem jeho velmi hořká chuť. Ale laicky řečeno, jakákoliv hořká poživatina játrům vysoce prospívá. Užívat výtažky z ostropestřece se nedoporučuje jen těhotným a kojícím ženám a u lidí s vysokým krevním tlakem. Ve vysoce ojedinělých případech lze očekávat i alergickou reakci.
Ostropestřec mariánský je vhodný i jako doplněk výživy u obézní části naší populace, které pomůže zbavit tělo zbytečných chemických příměsí z potravy, které by při nadváze výrazně zatěžovaly celý organismus. Silymarin se používá i jako protijed při těžké otravě jedovatými houbami, kdy nám může zachránit v nemocnici život. Je to skutečně rozšířená a užitečná bylina, většina z nás jej vídala jako „ten fialový bodlák u cesty“, přitom tento bodlák skýtá velké množství užitečných látek a pokud si obstaráme jeho semena, můžeme jej pěstovat i doma ve skleníku, kde se mu ostatně velmi dobře daří.
Ideální je užívat ostropestřec jako léčebnou kúru, tedy ideálně po dobu několika týdnů nebo měsíců. Během této kúry bychom se samozřejmě měli vyvarovat alkoholu a užívání synteticky vyrobených léků.
Užívat ostropestřec můžeme dvojím způsobem – jak ve formě čaje, tak jako tabletky či kapsle (nebo i olej z drcených semen). První forma je vhodná jen jako doplněk detoxikační kůry nebo obvyklé regenerace, druhá možnost je vhodná při závažnějším poškození jater.