Nehladovte

První, co tlustého člověka, který chce zhubnout napadne, je dieta. Přesněji – redukční dieta. Celkem přesně: hladovka.

Ať to je za námi co nejdříve, řeknete si.

Zkusíte to, ale hubnutí jaksi nepřichází. Nadváha neustupuje a hladovka je pěkně otravná! Po pár dnech jste akorát naštvaní a vše je nanic.

Soustavný hlad vás štve, jste hnusní na své blízké a hubnutí nikde. Váha dokonce jakoby stoupala. Prošli 4 dny hladovky a takto máte žít celé týdny? Kde jsou čokoládové trubičky. Kašlu na to. Řeknete si a rezignujete.

Hladovka

Mnozí lidé si ji svévolně naordinují v dobré víře, jak jim pomůže zhubnout, očistí tělo od jedů a zlepší zdraví. Opak však bývá pravdou.

Hladovka je kontroverzním tématem. Hladovka je spojena také s vírou – půstní dny, či celé půstní období je součástí náboženských rituálů. V povědomí mnoha lidí je hladovka normální, správná věc. Kromě toho mnoho knih s alternativními způsoby léčení hladovku velebí jako zázračný prostředek univerzální a příznivě působící na zdraví. Spolu se zdeformovanými články v různých časopisech vytváří dojem, že hladovka je nejen prospěšná, ale dokonce nutná. Jako “odlehčení” organismu. Často můžete slyšet zprávy o tom, jak je tělo po hladovce uzdravené. Tělo se prý při hladovce začne zbavovat “jedů”, které způsobovaly nemoc.

Za mnoha zdravotními potížemi stojí nesnášenlivost některých potravin, nebo jejich kombinace. Potíže pak ustoupí ne díky hladovce, ale proto, že se odstranila příčina – potravina, na kterou je člověk citlivý. Stejně “zázračné” vymizení příznaků by následovalo i bez hladovky po vypuštění problémové potraviny.

Někteří slibují úplné vyléčení vážných nemocí (rakovina) hladovkou. Že to je nesmysl si asi snadno odvodíte. Proč by lidé umírali na ty druhy rakoviny, které znemožní příjem potravy? Ti lidé vlastně umřou hlady. Lidé po tisíciletí umírají na nejrůznější nemoci. Kdyby opravdu stačilo trochu zhubnout, věřte tomu, že by se to běžně dělalo.

Pokud se přece jen do hladovky pustit chcete, radím vám, konzultujte jakoukoliv restrikci potravy se svým lékařem. Nenechte se přesvědčit alternativci, kteří sice umějí dávat překrásné sliby, ale žádné záruky. Hladovka může poškodit vaše zdraví. Možná neublížila 20leté sousedce, může však zabít 45-letého muže, který si to chce jen zkusit. Jak zabít? Například tak, že nedostatek hořčíku se podepíše na selhání srdce.

Hladovka je nejhorším známým receptem na hubnutí

Organismus je schopen v době hladovění přežít. Když začne hladovět, urychleně zapojuje všechny záchranné mechanismy, aby přežil. Tělo ihned zaregistruje, že se přerušil příjem energie. Na to reaguje tak, že se začne přepínat do úsporného režimu. Úsporným režimem se rozumí, že začne šetřit energii. Běžně to nazýváme, že se zpomalí metabolismus. Během hladovění se postupně mění (oslabuje, zpomaluje) mnoho funkcí organismu.

Hladovka tedy změní nastavení mnoha tělesných procesů, které jsou navzájem propojeny a na sobě závislé. Změněné parametry fungování těla mohou při pokračování hladovky začít způsobovat postupné selhávání jednotlivých orgánů, funkcí nebo vazeb, které by jinak neselhali. Jinými slovy “rozladí” se nastavení těla.

Nehladovte
Ohodnotit

      GDPR: Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC. Po odeslání komentáře zpracováváme tyto údaje - jméno, e-mail a IP adresu. E-mail používáme pro odeslání informační zprávy, že vám někdo odpověděl na dotaz. Pro jiné účely jej nevyužíváme. IP adresu sledujeme z důvodu ochrany před spamem. Pokud budete chtít údaje odstranit, tak nás kontaktujte na info@lillian.cz

    Komentáře / diskuse / hodnocení