Koriandr (Coriandrum sativum)

Naše průmyslová společnost nás vede k představě, že zdraví nám může poskytnout jen moderní medicína a opravdové uzdravení můžeme dosáhnout jen díky speciálním drahým produktům, tabletám a technologiím. Jenže nejlepší zdraví můžeme velmi často získat snadno dostupnými a starodávnými prostředky, které se často mohou nacházet i v naší kuchyni.

Koriandr

Příkladem je koriandr – léčivá bylina s celou řadou výhod a způsobů využití. Většina z nás si ani neuvědomuje, že koriandr je malá “krabička” velkých zdravotních přínosů, která může růst přímo na dvoře. Koriandr totiž obsahuje 11 složek silic (esenciálních olejů), 6 druhů kyselin včetně askorbové – tedy vitaminu C a spousty dalších minerálů a vitamínů s významnými zdravotními účinky.
Výhodu je, že je velmi chutná! Pokud jste si ještě nezvykli pěstovat si ji na dvoře, zde jsou důvody, proč byste si to měli rozmyslet:

Čistí organismus a odstraňuje těžké kovy

Detoxikace organismu nám pomáhá udržovat dobré zdraví. Koriandr obsahuje i anti-bakteriální složky, které chrání před otravou jídlem, bakteriemi v potravinách a slouží jako přírodní detoxikační prostředky, protože z krve odstraňují pro tělo nebezpečné těžké kovy. Mezi ně patří rtuť, olovo a kadmium, které můžeme konzumovat nebo získat z prostředí. Těžké kovy zhoršují neurologické funkce, ale koriandr pomáhá detoxikačním orgánem jako játra a ledviny odstraňovat těžké kovy z mozku a nervového systému.

Odstavte si nebo přidejte do smoothie koriandrovou nať a posilte vylučování toxických těžkých kovů. Pokud ji zkombinujete s citronem, chlorelou a zelenými chilli papričkami jalapeno (na oslazení můžete přidat i jablko nebo řepu) dostanete velmi silnou detoxikační šťávu.
je antidiabetikum

Pokud je endokrinní systém, který řídí vylučování hormonů (včetně inzulínu), narušen toxiny, zvyšuje se riziko vzniku nebo vývoji cukrovky. Koriandr pomáhá endokrinnímu systému, usměrňuje slinivku při vylučování inzulínu a napomáhá, aby se do krevního řečiště dostalo správné množství cukru. Tímto také napomáhá tišit menstruační křeče! Takže koriandr poskytuje vynikající podporu při léčbě cukrovky a rezistence na inzulín.

Snižuje cholesterol

Koriandr pomáhá bojovat proti vysokému LDL (špatnému cholesterolu), který je jedním z hlavních příčin infarktu a mrtvice. Koriandr obsahuje kyselinu olejovou, linolovou, palmitovou, askorbovou a stearovou, které pomáhají odstraňovat v cévách uložený cholesterol.

Koriandrových nať

Ničí bakterie

Pravděpodobně již víte o škodlivosti antibiotik. Kromě toho, počet infekcí odolných vůči antibiotikům stoupá, ai když antibiotika zabírají, mohou poškodit náš mikrobióm tak, že se z tohoto šoku nikdy nezotaví. Koriandr slouží jako silný “antibakteriální úder”. Imunitní systém při boji s infekcí posiluje is vysoký podíl vitaminu C.

Antimikrobiální účinky můžete výrazně posílit, pokud použijete kvalitní olej z koriandrových semínek – silný koncentrát léčivých složek rostliny. Bylo prokázáno, že koriandrových olej je velmi účinný proti velkému množství bakterií včetně těch, co jsou odolné vůči antibiotikům, a to bez narušení střevní mikroflóry!

Posiluje trávení

Namočené koriandru semena nebo koriandrových olej způsobují zázraky při trávení. Koriandr nenarušuje mikroflóru a přitom posiluje trávení. Antioxidanty koriandru posilují činnost jater a střev a tvorbu trávicích enzymů.

Účinný při otravě potravinami

Koriandrových olej prokázal úžasné výsledky při onemocněních způsobených potravinami! Vědci z portugalské University of Beira Interior prohlásili, že olej z koriandrových semen může zabít bakterie spojené s nemocemi z potravin, jako například E. coli. Koriandrových olej byl testován na 12 kmenech bakterií, včetně E. coli, salmonely a zlatému stafylokoků odolnému vůči antibiotikům. Všechny z kmenů bakterií ukázaly snížený růst a většina z nich byla zabita. Proto je koriandr posilujícím prostředkem při otravě jídlem. Přečtěte si svědectví uživatelů:

“Po vypití smoothie v baru se šťávami jsem začal mít žaludeční potíže. Doufal jsem, že to přejde, ale o 30 minut to bylo ještě horší. K bolesti se brzy připojila intenzivní nevolnost a musel jsem vracet. Bolest stále přetrvávala, dokud jsem se nepřišel do cíle mé cesty. Naštěstí tam na mě čekal koriandrových olej, nakapal jsem si pár kapek a bolest hned začala ustupovat. O hodinu později jsem byl úplně zotavený a cítil jsem se skvěle. Koriandrových olej je v domácnosti a na překonání trávicích obtíží zcela zásadní věcí. “Anthony C.

Koriandr nosím v kapse podobně jako inzulin a používám ho po každém diskutabilním jídle někde venku! – David S.

Dělá pleť krásnější!

Věděli jste, že dobré trávení a zdravá střevní flóra pomáhá vaší pleti stát se jasnější, čistší a zářivější? Tím, že koriandr napomáhá trávení, přispívá i ke zdravější a krásnější pleti. Také přímo přispívá k čistotě pleti, protože je bohatý na vitamíny, funguje jako antioxidant a má detoxikační, antiseptické a protiplísňové účinky.

Koriandru semena a olej můžete také používat k léčbě ekzému, vředy v ústech, vyrážka, zanícenou pokožku a jiné kožní problémy. Stačí smíchat koriandrovou pastu s medem a kurkumou a natřít na oslabené místo. Koriandr zabírá i na kožní problémy související s alergií (koriandrových olej funguje jako jsou antihistaminika a uvolňuje sezónní alergie).

Kvetoucí koriandr

Pro zdraví očí

Zdraví očí je stejně jako zdravá pokožka podpořené hojností vitamínů a antioxidantů. Přírodní fytochemikálie, vitamin A a C, fosfor a esenciální oleje snižují namáhání očí a s věkem spojené oslabování zraku.

Koriandru semínka slouží i jako prevence a léčba zánětu spojivek a jiných očních onemocnění. Na léčbu zánětu spojivek se doporučují studené obklady namočené ve vodě s vylouhovaným koriandrem nebo dokonce vyplachování očí koriandrovou vodou.

Jste připraven vnést do svého života příchuť koriandru?

Koriandr se dá používat na mnoho způsobů a téměř do všeho. Čerstvou nať je si můžete přidat do smoothie, do šťávy nebo salátů. Pokud jíte i vařená jídla, koriandrových nať se hodí téměř ke všemu a jak jste se právě dočetli, snižuje jejich toxicitu a pomáhá vylučovat jedy. Koriandrových olej můžete vyzkoušet jako zdravou RAW náhradu antibiotik nebo kosmetických prostředků proti vyrážkám.

 

Koriandr (Coriandrum sativum)
Ohodnotit

      GDPR: Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC. Po odeslání komentáře zpracováváme tyto údaje - jméno, e-mail a IP adresu. E-mail používáme pro odeslání informační zprávy, že vám někdo odpověděl na dotaz. Pro jiné účely jej nevyužíváme. IP adresu sledujeme z důvodu ochrany před spamem. Pokud budete chtít údaje odstranit, tak nás kontaktujte na info@lillian.cz

    Komentáře / diskuse / hodnocení