Když se příliš přizpůsobujete

Máte svůj program a těšíte se na něj. Najednou vám však volá přítelkyně, musí odejít a nemá jí kdo pohlídat děti. Vysvětlujete, proč nemůžete. Prosí. A tak nakonec svůj program zrušíte, i když se vám vůbec nechce. Telefonuje vám matka. Nárokuje si vás na víkendy, chybíte jí. Vy jste však po náročném týdnu, unavená, toužíte alespoň přes sobotu vypnout a být chvíli sama. Snažíte se návštěvu přesunout na neděli. Vtom se však z telefonu ozve její pláč. Rezignujete. Po špatných zkušenostech jste si stanovili zásadu nepůjčovat peníze. Kamarádka vás však o ně prosí, je zoufalá. Ta, která vám dluhy zapomínala vracet. Co uděláte? Nakonec jí je dáte, i když z toho nemáte dobrý pocit. Co spojuje tyto situace? Nátlak a podlehnutí. Neumíte říct ne a lidé to o vás vědí. Považujete se za obětavou, přizpůsobivou, ale pokud je ústupků příliš a jsou převážně jednostranné, máte problém. Lidé vámi manipulují.

Manipulátor v kůži přítele

Člověk by čekal v roli manipulátora nějakého skrytého nepřítele. Často to však bývají právě vaši nejbližší. Ať už blízká rodina nebo nejlepší přítelkyně, je to někdo, na kom vám záleží. Jinak by neměl nad vámi moc. Vy sama jste mu ji vlastně dala tím, že jste si s daným člověkem vytvořili emocionální pouto. Manipulátor totiž nemusí být vždy ten špatný. Může to být někdo, kdo vám “chce pomoct”. V tomto vědomí vás vyhledává a navrhuje vám něco, co vy odmítáte. A přesně v tomto okamžiku se z přítele stává manipulátor. Nerespektuje vaše “ne”. Naopak. Začne na vás vyvíjet nátlak a nutí vás zrealizovat jeho vize. Jeho, ne vaše. Může jít o úplné maličkosti, takže si ani neuvědomíte, že jste opět ustoupily.

Snímek obrazovky 2013-05-20 v 19.28.04

 

Stáváte se obětí

Chvíli obvykle odporujete, ale nakonec to většinou vzdáte. Vždyť o nic důležitého nejde. Myslíte si, že dané osobě na tom velmi záleží, jinak by tolik nenaléhala. Máte ji ráda, tak jí uděláte radost a přizpůsobíte se. Zase jste však o svém čase nechali rozhodnout někoho jiného. Obětí se můžete stát, pouze pokud to sama dovolíte. Tím, že na sebe převezmete tuto roli, posilujete chování manipulátora. Manipuluje vámi stále častěji, chce od vás stále více a více. Ať už času, peněz nebo pozornosti. Děláte něco, co byste sama od sebe nedělala. Co vás k tomu nutí? Ne jeho osobnost, ale vaše pocity.

Metody manipulátorů

Mezi nejúčinnější taktiky manipulátora patří citové vydírání. Tomu se dokážeme nejméně bránit. Pokud tedy selhává vyhrožování či potenciál trestu, nastupuje se svou nejefektivnější zbraní. Manipulátor začíná prosit a zdůvodňovat. Pokud stále odoláváte, využije citové pouto, které s ním máte. Vyvolá ve vás pocit, že pokud neuděláte požadovanou věc, způsobíte mu utrpení. Dokážete s tím žít? Manipulátor se snaží vyvolat ve vás pocit viny a odpovědnosti. Pokud ho máte opravdu ráda, neměli byste mu přece dělat špatně. Pokud odmítnete udělat o co vás prosí, vaše city k němu nejsou upřímné. Potřebuje důkaz. Podlehnete cílevědomě vytvořenému pocitu, že vlastně nemáte na výběr. Ale máte.

Když se příliš přizpůsobujete
Ohodnotit

      GDPR: Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC. Po odeslání komentáře zpracováváme tyto údaje - jméno, e-mail a IP adresu. E-mail používáme pro odeslání informační zprávy, že vám někdo odpověděl na dotaz. Pro jiné účely jej nevyužíváme. IP adresu sledujeme z důvodu ochrany před spamem. Pokud budete chtít údaje odstranit, tak nás kontaktujte na info@lillian.cz

    Komentáře / diskuse / hodnocení