Je meloun ovoce nebo zelenina?

Je všude známý, ale nazývá se různě. Mezi lidmi se ustálilo pojmenování meloun nebo meloun vodní, avšak lidé ho znají i pod pojmenováním dýně červená. Vlastně je z čeledí tykvovitých, tak jako například tykve či okurky. A i když je známý pro svou jedinečnou sladkou chuť, zůstává i přesto zeleninou.

Z hlediska lidského zdraví, je meloun velmi prospěšný. Je bohatý na sodík, draslík a magnézium, má velké množství vitamínu A, B, B1, B6 a C. Jelikož je meloun vodní z 94% složen z vody, má výrazný močopudný účinek, což pomáhá zejména lidem při poruchách ledvin. Je základem i pro melounovou dietu, protože má asi jen 120kJ na 100g své dužiny. Nicméně, nadměrné konzumování melounu nad 1kg jeho váhy, už procesu hubnutí nenapomáhá, protože meloun vodní obsahuje také cukr. (pozn. red. Pokud hubnete neměli byste přijímat cukry nad glikemickým indexem 50). Jeho další cukerné odrůdy jsou více energetické a poznáte je podle žluté či oranžové dužiny. Meloun jak ho známe dnes se konzumuje již 5500 let a řadí se mezi skutečné lahůdky. Některé země jako například Turecko či Řecko, mají tuto zeleninu za součást své národní kultury. V Česku známe meloun dovezený především z Maďarska či vzdálenějšího Španělska a dostává se tak i do našich končin kousek sladké, ale zejména zdravé dobroty na naše letní piknikové stolky.

Je meloun ovoce nebo zelenina?
Ohodnotit

      GDPR: Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC. Po odeslání komentáře zpracováváme tyto údaje - jméno, e-mail a IP adresu. E-mail používáme pro odeslání informační zprávy, že vám někdo odpověděl na dotaz. Pro jiné účely jej nevyužíváme. IP adresu sledujeme z důvodu ochrany před spamem. Pokud budete chtít údaje odstranit, tak nás kontaktujte na info@lillian.cz