Jak se namotivovat k hubnutí?

V poslední době dostávám přes různé internetové kanály mnoho stejných otázek. Ať už e-mailem, v diskusích, nebo přes facebook. Ty otázky se dají shrnout zhruba do dvou oblastí.

 • Jak mám zhubnout ?
 • Jak se mám namotivovat?

Jsou to společně propojené oblasti, na které se nedá odpovědět zcela snadno. Mnohé z těch otázek obvykle obsahují i řešení, které pisatel možná nevidí, nebo doufá, že neplatí:

Četla jsem vaše stránky a ráda bych se poradila, jak mám zhubnout?

Jeden z nejčastějších problémů lidí, kteří chtějí zhubnout je povrchnost. Najdou rady o hubnutí. Nepřečtou si je, hned se zeptají, “četla jsem tvé rady, poraď mi, jak mám zhubnout?”. Je to příznačné. Většina lidí totiž chce být štíhlá, ale zároveň chtějí žít životním stylem, který je dovedl k obezitě. Jinými slovy – chtějí něco zdarma. Vidí, že o hubnutí něco vím. Možná si to i přečtou. No nelíbí se jim to. Tak žádají jinou radu: Jak jinak se dá zhubnout, než píšeš?

A s tím souvisí i motivace. V hubnutí ke klasickým otázkám patří například toto:

Mým největším nepřítelem je sladké …. snažím se mu odolat, ale ne vždy to jde. Poraď mi prosím jak si upevnit vůli a nepodléhat jídlu.

Lidé mají pocit, že mají slabou vůli. Ve skutečnosti však jde o špatné návyky. Pokud si člověk zvykne jíst sladkosti, začne tloustnout. Pokud se něco pravidelně opakuje, stává se to zvykem a člověk má pocit, že “bez sladkostí nedokáže žít”. No to není pravda. Je jen vězněm svého zvyku.

 • Má vůli jíst koláčky.
 • Nemá vůli udělat něco pro svou štíhlou linii.

To je nepříjemná bilance. Připomíná to situaci, kdy se chcete někam dostat. Cesta vede přes malé, pootevřené dveře. Vy to víte, ale přesto zkoušíte probourat stěnu na jiné straně v naději, že to půjde… Pak se vrháte na jiné dveře a snažíte se je vyvalit. Pak kopete do stěn v naději, že najdete jinou cestu.

Mám pocit, že ona povrchnost při hubnutí je možná i jedna z příčin vzniku obezity. Jsme povrchní, nic se nám nechce příliš zkoumat, pokud to není stručné a snadné.

O tom, že zelenina je zdravá, řízky nezdravé víme všichni. Každý dokáže vyjmenovat “nezdravé” potraviny – dort, žloutek, čokoláda, uzeniny, slanina, tučná jídla, sladkosti…

 • Víme, že určitá jídla škodí zdraví a jiné mu pomohou.
 • Víme, že zdraví je nejcennější.

Nechováme se však v souladu s těmito poznatky. Právě v tom jsme povrchní.

 • Proč se starat o zdraví, dokud ho mám?
 • Proč si nedat řízek, když mi chutná?

Výjimečně a na oslavách se může jíst i nezdravě (takže třeba každý týden najít důvod k oslavě a hostině).

Pojďme do závěru. Předpokládám, že teď očekáváte, že vám prozradím nějaké tajemství, jak se motivovat. Avšak takové tajemství neexistuje. Člověk obvykle koná v souladu se svými motivy. Chutná vám koláček? Máte ho před sebou? To vás motivuje sníst ho. Pokud jste trochu rozmazlení a povrchní, asi snadno najdete důvod, proč ten koláček sníst můžete, dokonce možná musíte.

 • Budu řídit, mozek potřebuje rychlý cukr.
 • Pak to vycvičím.
 • Miluji ten koláček a pokud si ho nedám, upadnu do deprese a skočím z okna, protože bez tohoto koláčku můj život nemá cenu. Celé mé bytí a vesmír vznikly pro to, abych si na něm mohl pochutnat.

Co tak ten koláček prostě zabalit a vyhodit?

Je to nepříjemné, ale v životě nic není zadarmo. Pokud něco chcete, musíte zaplatit cenu. Pokud chcete štíhlou figuru, musíte žít život štíhlého člověka. Je možné, že vaše tělo vám to ještě i ztíží – štíhlí lidé mají často rychlejší metabolismus a tak si mohou dovolit víc, než člověk tlustý s pomalejším metabolismem, případně hormonálními potížemi (metabolický syndrom je častou příčinou rychlého přibírání). Pak musíte být na sebe ještě přísnější, než jsou štíhlí lidé. Je to nepohodlné, nepříjemné, neatraktivní. A hlavně to přetrvává v čase. I za rok, za deset budete muset být na sebe stále přísní. A stále budete mít chuť dát si pamlsek.

To je cena za hubnutí a udržování si hmotnosti. Je to vysoká cena. A proto se svým způsobem nedivím lidem, kteří mi píší v naději, že jim napíšu jednu kouzelnou větu, díky které zhubnou, nebo se namotivují. Taková věta však neexistuje.

Dá se změnit životní styl na takový, který vede ke štíhlé postavě. Pokud jste však obklopeni lidmi, kteří vám stále nabízejí dobroty, jste v kvalifikaci na svatého…

Žijeme v šílené době. Desítky let po válce a stoletích nedostatku. Máme neuvěřitelné možnosti jak přežít život. Můžeme tvořit, setkávat se, pomáhat. A většina obyvatelstva civilizované části planety skončí večer s čipsy při unifikovaném výplachu mozků televizní obrazovky. Izolováni v panelácích, atomizováni. Závislí na mizerně placené práci, často zadlužení. Tak co bychom si nedali alespoň ten koláček?

Jak se namotivovat k hubnutí?
4 (80%) 1 hodnocení

   GDPR: Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC. Po odeslání komentáře zpracováváme tyto údaje - jméno, e-mail a IP adresu. E-mail používáme pro odeslání informační zprávy, že vám někdo odpověděl na dotaz. Pro jiné účely jej nevyužíváme. IP adresu sledujeme z důvodu ochrany před spamem. Pokud budete chtít údaje odstranit, tak nás kontaktujte na info@lillian.cz

  Komentáře / diskuse / hodnocení