Berlín a jeho bouřlivý styl

Německá metropole Berlín nikdy nespí. V noci jsou v plném proudu zábavní podniky, varieté a kabarety. Přes den zase život pulzuje na rušných ulicích, mezi zajímavými budovami, z různých období a stylů. Berlín tolikrát rekonstruovali, že ani po 300-leté historii z něj není žádný stařec.

Město bylo svědkem mnoha historických událostí, ale nejznámější z nich je určitě pád Berlínské zdi. Stal se jeho hlavní atrakcí spolu s rusko-americkým hraničním bodem, který prochází pod sousoším známé Braniborské brány Quadriga.

Pár kroků od této dominanty stojí budova Říšského sněmu nebo Reichstagu s okázalou kupolí. Každý den tam stojí turisté v dlouhých řadách, aby vyšli nahoru spirálovitým schodištěm a pokochali se pohledem na nejkrásnější panorama města.

Další atrakcí německé metropole je náměstí Potsdamer platz. Je to vlastně město ve městě, plné obchodních domů, kasin, restaurací, kin, divadel a varieté. Neméně zajímavé je i Evropa centrum na Tauentzienstrasse se skleněnou konstrukcí hodin a magickým obeliskem, čnící do výšky 35 metrů. Návštěvníci u něj dokáží strávit celé hodiny a sledovat, jak mění barvu podle světla a úhlu pohledu.

Více než 80 000 lidí denně projde branami sousedního KaDeWe. Jsou to největší potraviny v Evropě a nabízejí asi 400 druhů chleba, 1200 typů salámy a 1300 chutí sýra.

Po velkém nákupu doporučujeme procházku směrem k známému bulváru Unter den Linder a památkám historického jádra Berlína. Návštěvníka jistě zaujme náměstí Gendarmenmarkt. Je situováno mezi dvojčaty Francouzským a Německým Dómem a Konzerthaus s pódiem pro letní hudební večery.

Představení v 135 berlínských divadlech a stylových jazzových klubech také stojí za to, aby si je návštěvník zařadil do večerního programu. Jedním velkolepým místem pro jiskřivě strávenou noc jsou varieté ve Friedrichstadtpalaste nebo Wintergartene. Diváky vtáhnou do dvacátých let minulého století, když Berlínu vládl Kit Kat Klub a také herečka a zpěvačka Liza Minelli, známá z muzikálu Kabaret.

Ověřit si, že Berlín má více muzeí (až 170) jako dešťových dní, se dá velmi snadno během výletu lodí po řece Spree. Turisté se mohou dopravit i na ostrov muzeí, kde mohou procestovat doslova staletí s památkami starého Egypta, Řecka a Říma v muzeu Pergamon.

Berlínský výlet může být opravdu kompletní pouze po návštěvě Postupimi a jeho okouzlujících paláců Sanssouci a Neues. Ty v minulosti byly letní rezidencí pruských vládců a německých císařů.

Berlín a jeho bouřlivý styl
Ohodnotit

      GDPR: Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC. Po odeslání komentáře zpracováváme tyto údaje - jméno, e-mail a IP adresu. E-mail používáme pro odeslání informační zprávy, že vám někdo odpověděl na dotaz. Pro jiné účely jej nevyužíváme. IP adresu sledujeme z důvodu ochrany před spamem. Pokud budete chtít údaje odstranit, tak nás kontaktujte na info@lillian.cz