Anorexie, Bulimie – Buďme na pozoru!

Anorexie… S tímhle slovem se setkal každý z nás minimálně jednou ve svém životě. Myslím, že také známe nebo jsme alespoň slyšeli o člověku, který touto nemocí trpí.Anorexie ačkoliv se nezdá, je velmi nebezpečnou nemocí. S nechutenstvím se setkává mnoho mladých dívek, ale i chlapců. Někdy ovšem ani neví, že se s něčím takovým potýkají. Začíná to zcela nevinně. Diety, přespříliš času tráveného cvičením, postupné omezování se v jídle. Rodiče či partneři si toho často nevšimnou hned na počátku vzniku tohoto problému, a to je chyba! Ale jak to vlastně můžeme poznat? Osoba která touto nemocí trpí, ztrácí reálný náhled na vlastní tělo.

A to si mnohdy neuvědomuje. Důvodem vzniku mentální anorexie může být řada věcí. Sklony k perfekcionismu (člověk není sám se sebou spokojený), dokazování okolnímu světu, který je plný mladých, štíhlých dívek. Člověk je extrémně přecitlivělý, divý se druhému proč se tolik “přejídá”, má často teplotu z neznámých důvodů. Anorexie se nachází mezi psychiatrickými onemocněními, které mají nejvyšší úmrtnost. Člověk má intenzivní strach z přibývání na váze.

746460-img-anorexie

Příznaky anorexie:

 • Porucha spánku 
 • Deprese
 • Špatná nálada bez příčin
 • Dehydratace
 • Odmítání jídla, tvrzení typu: “Já hlad nemám, děkuji”
 • Sklon k častějším zlomeninám
 • Poruchy srdečního rytmu
 • Je jim neustále zima
 • Šupinatá, nažloutlá kůže
 • Zácpy, bolesti břicha
 • Problémy s menstruačním cyklem

chlap

Bulimie

Nemoc přejídání. Bulimie je psychickou nemocí, která se projevuje především zvracením. Bulimie může způsobit vypadání zubů, lámání nehtů, ale i slepotu. Spočívá  v přejídání a následném zvracení, či vyvrhování potravy jiným způsobem (průjem), postižený má následně pocit že když své přejídání vykompenzuje právě tímto způsobem, je všechno v pořádku. Když se nemocný “přežere” automaticky se odebírá nad záchodovou mísu, kde s pocitem že “zase selhal a zklamal především sám sebe” jídlo vyzvrací.

617-image-bulimie--200x299

Často používá i různá projímadla. Bulimie se projevuje především u dívek (žen) ve věku
13-20 let. Rizikovým obdobím pro bulimii je puberta. V tomto období se adolescenti chtějí vypořádat se změnou svého těla (dívky se v tomto období zakulacují). Snaží se dodržovat neskutečně drastické diety, spálit co nejvíce kalorií přehnaným cvičením, a v neposlední řadě hladovění. Není to ale samozřejmost. Bulimií trpí i starší ženy, nutno podotknout že v posledních letech i muži…

Anorexie, Bulimie – Buďme na pozoru!
Ohodnotit

   GDPR: Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC. Po odeslání komentáře zpracováváme tyto údaje - jméno, e-mail a IP adresu. E-mail používáme pro odeslání informační zprávy, že vám někdo odpověděl na dotaz. Pro jiné účely jej nevyužíváme. IP adresu sledujeme z důvodu ochrany před spamem. Pokud budete chtít údaje odstranit, tak nás kontaktujte na info@lillian.cz