10 tipů jak jíst méně

Vše co jíme, je velice důležité, ale ani zdravé jídlo není zárukou zhubnutí, pokud jej budeme konzumovat ve velkém množství. Obecně se doporučuje nepočítat kalorie a extrémně je neomezovat. Existuje pár triků, pomocí kterých můžeme jednoduše zredukovat množství jídla, bez pocitu hladu, zkrátka aniž bychom si toho všimli.

Mozek můžeme snadno zmást, když budeme vědět jak na to. Musíme se naučit lépe reagovat na vnější podněty, jako je prázdný talíř a méně se soustředit na vnitřní podněty, jako je plný nebo naopak prázdný žaludek. Pochopením těchto vlivů se naučíme, jak s nimi pracovat ve svůj prospěch. Dokážeme tak oklamat nejen náš mozek, ale také pocit hladu. Je to v podstatě jednoduché, obvykle jíme víc, než bychom museli. Můžeme zkusit velmi nenápadně snižovat množství kalorií, třeba jen v nepatrném rozdílu, aniž by to náš mozek zaregistroval.

10 tipů

 1. Použijte menší talíř, na který se Vám logicky vejde menší porce jídla, než obvykle. Plný talíř ovšem vyšle tělu signál, že máte dostatek jídla a nebudete mít pocit nasycenosti. Je to velmi osvědčený způsob, jak jíst méně, aniž byste to zaregistrovali.
 2. Jezte o 20% méně. Naberte si menší porci, než jste byli dosud zvyklí a zbylých 20% nahraďte zeleninou. Jídlo si nejlépe naservírujte na menší talíř.
 3. Použijte vyšší sklo. Stejně, jako při použití menšího talíře, oklameme mozek, tím, že jsme snědli vlastně menší porci, ale opticky máme plný talíř, výška způsobuje, že věci vypadají větší, než je tomu u šířky. Když si tedy například zvolíme vyšší sklenici, tak budeme mít pocit, že jsme vypili více nápoje. Opět jde o optický klam, stejně tak to bude fungovat i u jídla.
 4. Jezte bílkoviny k snídani. Snídaně je základ dne a toto rčení lidé rádi slyší. Je dokázáno, že snídaně, složená z vysokého podílu proteinu, prokazatelně potlačuje chuť k jídlu a to na celý den. Proto místo sladké snídaně volte raději omeletu.
 5. Jezte 3 jídla denně. Pořád slýcháme o tom, že bychom měli jíst alespoň 5 porcí denně. Jenže výzkumy hovoří o opaku. Když budeme jíst pouze třikrát denně, můžeme tak lépe kontrolovat svou chuť k jídlu. Jezte, jen pokud máte hlad, nepotřebujete žádné další jídlo navíc, jen abyste splnili standard zdravého stravování. Omezíte tak přísun kalorií.
 6. Mějte doma co nejméně jídla.Sejde z očí, sejde z mysli. Totéž platí i u jídla. Pokud budete mít na očích různé sladkosti a jiné dobroty, bude pro Vás mnohem těžší odolat, než když doma na nic podobného nenarazíte. Na druhou stranu mějte po ruce zdravé a málo kalorické potraviny, jako je dostatek zeleniny a ovoce.
 7. Důkladné žvýkání. Mnoho lidí má velký zlozvyk v tom, že jídlo doslova hltá a pořádně nežvýká. A to je velká chyba. Pokud budeme jednotlivá sousta déle a pečlivě žvýkat, vyšleme tak signál do mozku, že jsme syti mnohem dříve, než když jej do sebe nasoukáme. Tím dosáhneme pouze takového výsledku, že nám bude těžko a pocit hladu se pak dostaví mnohem dříve.
 8. Nejezte jídlo z krabice. Jídlo bychom si měli dát vždy na talíř, abychom viděli, kolik toho vlastně sníme. Pokud jej budeme konzumovat rovnou z krabice (například pokrm z domova nebo zabalený z restaurace), nebudeme mít přehled o jeho množství.
 9. Nejezte u televize. Tohle pravidlo neplatí pouze pro děti, ale i pro dospělé. Pokud se necháme rozptylovat televizí, sníme mnohem více jídla, než bez ní. Jak je to možné? Jednoduše, zaměříme se na pořad v televizi a rychle tak zapomeneme, kolik jsme toho již zkonzumovali. Udělejte si na jídlo dostatek času bez jakéhokoliv rozptýlení.
 10. Nevěnujte pozornost popiskům o zdravotní nezávadnosti. Nestudujte příliš důkladně etikety. Vždyť přeci ty nejméně škodlivé, jako je ovoce a zelenina, žádné etikety nemají. Lidé velmi drasticky podceňují kalorie v potravinách. Raději konzumujte jednoduchá jídla, bez zdlouhavých popisků na obale. Samozřejmě nejzdravější pokrmy budou ty, které si sami uvaříte a budete tak mít dokonalý přehled, co jíte.
10 tipů jak jíst méně
Ohodnotit

   GDPR: Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC. Po odeslání komentáře zpracováváme tyto údaje - jméno, e-mail a IP adresu. E-mail používáme pro odeslání informační zprávy, že vám někdo odpověděl na dotaz. Pro jiné účely jej nevyužíváme. IP adresu sledujeme z důvodu ochrany před spamem. Pokud budete chtít údaje odstranit, tak nás kontaktujte na info@lillian.cz

  Komentáře / diskuse / hodnocení